Chiro Koka verdwaald in de Alpen…
Verdwaalde chiro zit nacht vast in besneeuwde Alpen
BRUSSEL – 38 chirojongeren uit Kontich zijn gisteren met de helikopter gered in de Sloveense bergen. Ze waren verdwaald.
Op de grens van Italië en Slovenië is maandag een groep van de Chiro Koka uit Kontich de weg kwijtgeraakt. De groep was op kamp in een klooster in Logbod Mangartom, een klein dorpje net over de grens van Slovenië.
Ze waren maandagochtend vertrokken op tweedaagse trektocht in de bergen. In zomerkledij trokken 34 jongeren tussen 14 en 20jaar en 4 begeleiders de Mount Mangart op.
Toen het donker en koud werd, raakte de groep het spoor bijster. ‘Rond 6.30 uur ’s avonds hebben we de hulpdiensten in het dal gebeld’, zegt begeleider Jan Marckx. Voor de hulpdiensten was het met het invallen van de duisternis al te laat om nog helikopters te sturen, dus werd met ploegen te voet gezocht naar de groep. De zoektocht duurde tot 1 uur ’s nachts.
‘De locatie die we doorkregen, was verkeerd’, zegt commandant Zanni van de ‘Soccorso Alpino di Sella Nevea’. ‘Ze waren op paden gegaan die zelfs wij als ervaren gidsen proberen te vermijden.’
Pas om halftwee ’s nachts vonden de reddingswerkers de gestrande jongeren terug. Ze kregen warme kleren en thermische dekens. Pas de volgende dag konden ze naar het dal worden teruggebracht. (tv) (deStandaard)
Over die zomerkledij;
Ik kan me moeilijk voorstellen dat ze effectief met zomerkledij de bergen introkken. Waar ik me eerder iets bij kan voorstellen is dat de stoere chirojongens in bewegingskledij vertrokken.
Korte broek en blote benen zoals het betaamt. 😉 Al had een “kousenbroek” over hun stoer pelske en onder hun chiroshort waarschijnlijk beter op z’n plaats geweest. Of natuurlijk… gewoon een lange broek!!
Ze hebben alleszins iets om over te vertellen als ze terugkomen en hopelijk hebben ze hun lesje wel geleerd.
Of die blote benen al dan niet betamen in Chiromiddens lijkt me vrij irrelevant. Relevanter is dat geen enkele weldenkende berggeit het hooggebergte intrekt zonder zichzelf deftig te isoleren. Ook al lijkt de wandeling makkelijk en het weer ideaal.
@Goya: inderdaad, net wat u zegt. Al zei ik het met wat minder woorden.
En die blote benen zijn absoluut niet irrelevant hoor. Ze hadden zich waarschijnlijk gewoon beter moeten voorzien. (Al is dat gissen want we kennen maar een deeltje van het verhaal, nietwaar? 😉 )
Er zijn chiromensen die *NOOIT* iets anders aandoen dan hun chiroshort 😉
Maar desondanks lijkt me het idd niet echt verantwoord van de leiding om de mensen niet genoeg warme kledij te doen meepakken. Het kan daar koud worden, zelfs in de zomer.
Al weet je natuurlijk niet de ware toedracht: dit is tenslotte maar een nieuwsbericht en we weten hoe betrouwbaar die tegenwoordig zijn. 😉
Ach, heb zelf al uit een smerige beek moeten drinken omdat we zo stom waren de lengte van de bergwandeling en de NoordSpaanse hitte te onderschatten. Uit fouten leren we he.
PS: je mag me tutoyeren hoor 😉
@Inferis: ik zag ze gisterenavond op het VRT-nieuws, en die benen zagen er wel héél bloot uit. 🙂
Ik heb het vroeger al gezegd, en ik zeg het weer: respect voor de KoKa! 🙂 Volgens het nieuws waren ze er na wat warme chocomelk al terug bovenop. Ik zou alvast zielig blijven doen tot er ten minste een fles grappa bovenkomt 😀
Dat het TV-nieuws was had ik natuurlijk weeral gemist. Geen TV ziet u. 😉
Deredactie.be maar geraadpleegd dan. Euhum, beeld zonder geluid en een filmpje waar ik zelf het balkske van vooruit moet trekken om toch iets te kunnen zien… ’t Zijn tijden. 😀
Enfin, aldaar heeft men het over “een aantal die geen warme kledij bij hadden” tgo de hierboven vermelde “zomerkledij”. Het wil al eens verschillen natuurlijk.
En die chirogrieten op lage schoentjes moeten toch maar eens leren hun mode-idealen achter te laten in het dal als ze de bergen in trekken!
Dat ge met blote benen de bergen in trekt dat wil ik nog verstaan. (Zolang ge stapt hebt ge daar weinig last van en temperaturen rond het vriespunt zijn nu niet om van dood te vallen hé) Goed schoeisel daarentegen is mijn gedacht onontbeerlijk en warm gerief om aan te trekken als ge stil zit.
Wat ik me afvraag is hoe goed ze voorbereid waren op een bergtochtje op vlak van kaarten, kompas, prospectie, overnachtingsmogelijkheden,…
“Al had een “kousenbroek” over hun stoer pelske en onder hun chiroshort waarschijnlijk beter op z’n plaats geweest. Of natuurlijk… gewoon een lange broek!!” -> dan kent ge de koka nog ni 😀
@ Skaroline: uit onze generatie ken ik er wel een handvol van. De huidige generatie zo niet. 😉 Al kan ik me er wel een beeld van vormen ahv wie ooit hun leiding was. 😀
hallo
ik ben van chiro koka en ik was er ook bij
ik wil effe iet kwijt over die klere
toen da we vertrokken was et kij warm en iedereen had een korte broek aan
maar iedereen had ien zijn rugzak wel warme kleren zitten ( zie maar naar de foto’s op de berg zelf)
Elk jaar trekken wij met enkele gezinnen de bergen in. Het is nog NOOIT gebeurd dat wij op tocht vertrekken zonder regenjas en warme kledij in de rugzak, zelfs in de zomer. Dit is gewoon een must!